Stres u psa – objawy podczas jazdy samochodem

pies w samochodzie

Jak zniwelować stres u psa podczas jazdy samochodem?

Pies jest przyjacielem człowieka, jednak bywają takie sytuacje, w których może się nasz czworonóg stresować. Między innymi takimi sytuacjami jest jazda samochodem, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak rozładować stres u psa oraz jak się on objawia. Dzięki temu, że zna się objawy stresu, to można zapobiec stresującej jeździe samochodem naszemu pupilowi.

Jakie objawy stresu u psa się pojawiają podczas jazdy samochodem?

Przede wszystkim należy pamiętać, że pies może się różnie stresować, w zależności od wcześniejszych przeżyć, rasy czy wieku. Jednak można wyróżnić też takie objawy, które mogą być powtarzalne, niezależnie od tego, jak jest pies wychowany. Dlatego też da się wyróżnić takie objawy jak:

  • skomlenie,
  • nadmiernie ślinienie się psa,
  • warczenie,
  • wystający język,
  • wymioty,
  • biegunka.

Dobrze jest też wiedzieć, że stres może się zmniejszać w zależności, od tego, jak często pies będzie podróżował samochodem. Stres podczas jazdy autem może się objawiać niezależnie od tego jakiej rasy psa mamy.Warto jednak wiedzieć, jak można zniwelować objawy stresu u psa, które mogą negatywnie wpływać na jego zdrowie i rozwój.

Jak rozładować stres u psa podczas jazdy samochodem?

Stres psa podczas jazdy samochodem można niwelować różnymi sposobami, które pomogą w tym, aby nasz czworonóg mógł komfortowo przeżyć zarówno długą, jak i krótką podróż. Między innymi poleca się wybrać z psem na dłuższy spacer, na którym będzie mógł pobiegać oraz załatwić wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne. Warto też pamiętać, że zmęczony pies może szybciej usnąć w samochodzie, dzięki czemu swobodnie prześpi całą podróż. Należy także zwrócić uwagę na to, by nie prowadzić gwałtownie i dobrze jest unikać wjeżdżania w różne dziury, które są na drodze. Ważne jest także, zwłaszcza gdy jedzie się w dłuższą podróż, żeby robić przerwy w trakcie, których piesek będzie mógł rozprostować łapy i się załatwić. Dobrze jest pamiętać również o tym, aby nie zostawiać psa samego w samochodzie, nawet przy uchylonych szybach, nawet na chwilę na stacji benzynowej, czy pod sklepem, gdyż może to źle wpłynąć na samopoczucie psa.

Stres u psa w trakcie jazdy samochodem można również niwelować tym, by ktoś siedział z czworonogiem z tyłu, dzięki czemu w razie potrzeby piesek może się też przytulić do znanej mu osoby. Warto pamiętać, aby zabezpieczyć psa przed upadkiem, podczas nagłego hamowania i dlatego też pies powinien być przypięty specjalnymi pasami, które można dopiąć do szelek lub obroży. Jeśli nie chcemy stresować psa podczas dłuższej podróży zawsze możemy skorzystać z hoteli dla psów.

Back to Top