Stres a okres

stres a okres

Obecnie wiele uwagi poświęca się miesiączce i jej wpływowi na zdrowie psychiczne kobiet. Stwierdzono, że kobiety są trzykrotnie bardziej narażone na stres podczas miesiączki niż w innych momentach cyklu miesiączkowego. Może to prowadzić do różnych objawów fizycznych i psychicznych, takich jak przyrost masy ciała, bóle głowy, wahania nastroju, niepokój, depresja itp.

Zwykle poziom stresu jest wyższy, gdy okres jest spóźniony lub gdy całkowicie ustał. Kobiety doświadczają również wysokiego poziomu stresu w swoich okresach, gdy przeszły już intensywne wydarzenie w ciągu ostatnich kilku dni lub tygodni.

Czy stres może opóźnić okres?

Jeśli stres opóźnia twój okres, może to być spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie.

Niektóre kobiety doświadczają opóźnienia cyklu miesiączkowego z powodu stresu, ale stres nie jest jedynym czynnikiem, który może powodować tego typu opóźnienie. Zaburzenia odżywiania, zmiany rutyny ćwiczeń, brak snu lub depresja to inne przyczyny, które mogą prowadzić do pominięcia cyklu miesiączkowego.

Jeśli zauważysz, że nie miałaś miesiączki od ponad trzech tygodni i doświadczasz objawów związanych z miesiączką, takich jak skurcze, tkliwość piersi lub apetyt na jedzenie, najlepiej skonsultuj się z lekarzem w sprawie możliwych przyczyn brakujących miesiączek.

Dlaczego kobieta miesiączkuje?

Każdego miesiąca ciało kobiety złuszcza wyściółkę macicy. Nazywa się to menstruacją.

Kobieta ma okres, ponieważ ma jajniki w jajnikach, które znajdują się na zewnątrz macicy. Kiedy jajo dojrzewa, zaczyna również uwalniać hormon estrogenowy, który mówi, że wyściółka macicy staje się grubsza. Jeśli jednak ciąża nie zachodzi, ta gruba podszewka nie może być używana i jest zrzucana wraz z menstruacją. Stres może negatywnie wpływać na ten proces.

Jak cykl kobiety wpływa na jej nastrój i co z tym zrobić?

Lepsze zrozumienie miesiączki pozwoli poznać swój organizm i ograniczyć stres związany z brakiem okresu. Cykl menstruacyjny, który wiele kobiet może śledzić za pomocą różnych aplikacji mobilnych, jest procesem naturalnym. Różni się długością i średnim czasem trwania w zależności od kobiety.

Podczas cyklu miesiączkowego wiele kobiet doświadcza wahań nastroju, a niektóre mają zespół napięcia przedmiesiączkowego lub zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może to prowadzić do stresu lub nerwowości podczas okresu. Są również bardziej narażeni na problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja i zaburzenia lękowe, zarówno podczas okresu, jak i przed jego rozpoczęciem.

Aplikacje śledzące menstruację mogą dać wgląd w to, co wyzwala te wahania nastroju i co z nimi zrobić, dostarczając spersonalizowanych informacji o tym, jak ciało kobiety reaguje na miesiączkę lub zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Stres czy może PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) odnosi się do fizycznych i emocjonalnych objawów, które pojawiają się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Objawy fizyczne mogą obejmować wzdęcia, tkliwość piersi, skurcze, bóle głowy, zmęczenie i przyrost masy ciała. Objawy emocjonalne mogą obejmować drażliwość, depresję lub gniew. Miesięczne hormony regulujące miesiączkę mogą powodować wahania poziomu hormonów podczas cyklu menstruacyjnego.

W wyniku tych zmian poziomu hormonów w ciągu miesiąca, przed wystąpieniem miesiączki mogą wystąpić pewne objawy fizyczne i emocjonalne.

Wiele kobiet doświadcza zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) lub napięcia przedmiesiączkowego (PMT). PMS dotyka od 20% do 80% kobiet w pewnym momencie ich życia – w zależności od tego, w które wyjaśnienie PMS wierzy się – podczas PM

Zrozumienie swoich cykli na ciele może pomóc w objawach PMS

Cykl menstruacyjny jest naturalnym zjawiskiem w życiu kobiety, ale może też być źródłem stresu, ponieważ istnieje wiele objawów, przez które przechodzą kobiety. Twoje ciało przechodzi cykl co miesiąc, a wiedza o tym, kiedy te cykle się pojawiają, może pomóc ci zmniejszyć stres w tej porze miesiąca.

Jak zwalczyć stres?

Stres to psychologiczna i fizyczna reakcja na stresory. Stres może być psychiczny, fizyczny, emocjonalny lub środowiskowy. Może również odnosić się do tego, jak dużą kontrolę ma ktoś nad sytuacją.

Niektóre ze sposobów na złagodzenie stresu to:

  • Rozluźnienie mięśni poprzez głębokie oddychanie
  • Joga
  • Medytacja
  • Terapia masażem
  • Terapia muzyczna

Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny

Zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Stres i zaburzenia równowagi hormonalnej to dwie główne przyczyny, ponieważ wpływają one na układ hormonalny. Układ hormonalny reguluje poziom hormonów w organizmie, co jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń miesiączkowania.

Brak miesiączki może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak stres, brak równowagi hormonalnej, dieta (która może prowadzić do niedożywienia) lub niektóre leki. Niektóre kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, również doświadczają okresów, które są lżejsze lub nieistniejące.

Niektóre kobiety mogą również mieć brak miesiączki z powodu zespołu policystycznych jajników (PCOS). Jest to stan, w którym w ciele kobiety jest za dużo hormonów męskich, a za mało hormonów żeńskich.

Istnieje wiele powodów, dla których kobieta może nie mieć miesiączki. Zawsze najlepiej skonsultować swoje obawy z lekarzem.

Stres może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania, w tym braku miesiączki. Hormony są często przyczyną braku miesiączki. Hormony progesteron i estrogen pomagają regulować cykl menstruacyjny. Nadmiar jednego lub obu tych hormonów może zapobiegać miesiączce. Inne przyczyny braku miesiączki to ciąża, zespół policystycznych jajników (PCOS), choroba tarczycy, cukrzyca i endometrioza.

Back to Top