Wiele osób może nie myśleć, że stres wpływa na jelita. I nie są w błędzie. Stres nie tylko powoduje bezpośrednie objawy w jelitach, takie jak biegunka, ale może również negatywnie wpływać na nasze bakterie jelitowe i metabolizm. Ma również wpływ na nasz układ pokarmowy i dlatego w dużym stresie możemy odczuwać objawy takie jak wspomniana biegunka, zaparcia czy wzdęcia. Dowiedz się, jaki wpływ ma stres na jelita.
Czy stres wpływa na jelita?
Stres może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i chorób metabolicznych, ponieważ wykazano, że zwiększa stan zapalny w organizmie, który jest związany z tymi dwoma typami schorzeń.
Stres jest normalną częścią codziennego życia, ale jego nadmiar może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ostatnio przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu stresu na jelita i odwrotnie. W tym artykule omówimy, co dzieje się w jelitach, gdy jesteśmy zestresowani i jak stres wpływa na jelita.
Jak stres działa na nasze jelita?
Stres jest wyjątkowo szkodliwy dla jelit. Jedno z badań wykazało, że zwiększa przepuszczalność jelit i zmniejsza liczbę komórek wytwarzających śluz.
Badania pokazują, że osoby z przewlekłym stresem mają zwiększoną przepuszczalność jelit, a także mniej komórek wytwarzających śluz niż osoby bez stresu. Oznacza to, że osoby z przewlekłym stresem są bardziej narażone na choroby, takie jak zapalenie jelit i zapalenie okrężnicy.
Jelito jest największym narządem odpornościowym w organizmie i jest stale narażone na bodźce z naszego środowiska i diety. Kiedy doświadczamy przewlekłego stresu, system ten staje się nadmiernie aktywowany i może prowadzić do zapalenia w różnych częściach naszego ciała, w tym w jelitach.
Ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się połączeniu jelito-mózg, a reakcja na stres jest tego ważną częścią. Stres może sprawić, że poczujesz się źle, ale także zmieni sposób funkcjonowania organizmu, co może prowadzić do długotrwałych problemów, takich jak zaburzenia trawienia.
Autonomiczny układ nerwowy (ANS) reguluje wiele różnych funkcji organizmu. Jedną z funkcji, które kontroluje, jest trawienie, które polega na koordynacji między mózgiem, jelitami i żołądkiem w celu dostarczenia sygnałów dla skurczów, które przepychają pokarm przez organizm. Kiedy stres wkracza w ten proces, wszystko zwalnia lub przestaje działać tak, jak powinno, ponieważ wiele systemów jest zakłócanych przez hormony stresu uwalniane podczas epizodu.
Przepuszczalność jelitowa a stres
Przepuszczalność jelitowa, znana również jako „nieszczelne jelito”, to stan, w którym komórki w wyściółce jelit ulegają uszkodzeniu, powodując utratę ich bariery ochronnej i przepuszczanie substancji. To z kolei może powodować zakłócenia w układzie pokarmowym i różne inne problemy w ciele.
Stres może powodować przepuszczalność jelit, ponieważ powoduje drastyczną zmianę normalnej rutyny, diety i stylu życia. Objawy nieszczelnego jelita wywołanego stresem obejmują zapalenie przewodu pokarmowego, wzdęcia, biegunkę lub zaparcia, nadwrażliwość pokarmową i zmiany nastroju.
Przepuszczalność jelitowa to mechanizm jelit, który podąża za większym gradientem stężenia. Oznacza to, że gdy masz infekcję przewodu pokarmowego, komórki jelitowe mogą pozwolić niektórym substancjom przedostać się do krwioobiegu. Im silniejszy stres, tym większe prawdopodobieństwo zwiększenia przepuszczalności jelit.
Jelito wrażliwe a stres
Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn rozstroju jelita wrażliwego. Inne przyczyny to bakterie lub wirusy, nadwrażliwość pokarmowa, nietolerancja pokarmowa, nadużywanie środków przeczyszczających i antybiotyków.
Wrażliwe jelito może upośledzać zdolność prawidłowego trawienia pokarmu. Oznacza to, że przejście pokarmu przez jelita może zająć więcej czasu lub może w ogóle się nie przedostać. Efektem końcowym jest uczucie wzdęcia i dyskomfortu po zjedzeniu posiłku.
Wrażliwe jelito może również wpływać na zdrowie psychiczne, ponieważ osoby z rozstrojonymi jelitami wrażliwymi często mają IBS (zespół jelita drażliwego).
Biegunka a stres
Biegunka jest częstym zaburzeniem występującym u osób z wysokim poziomem stresu. Często jest postrzegana jako przejaw naturalnej reakcji organizmu na bodźce zewnętrzne – walki lub ucieczki.
Biegunka może być spowodowana wieloma czynnikami. Niektórzy ludzie mają biegunkę, ponieważ mają zespół jelita drażliwego, chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Innymi przyczynami mogą być infekcje, takie jak Campylobacter i salmonella, nietolerancja pokarmowa lub alergia, wirus lub bakterie ze skażonej żywności i wody, skutki uboczne leków, w tym antybiotyków i chemioterapii.
Jak zwalczać stres, aby poprawić pracę jelit?
Wiele osób cierpi na stres i niepokój z powodu pracy, zdrowia lub życia osobistego. Stres może prowadzić do poważniejszych chorób psychicznych, takich jak depresja. Badanie wykazało, że ludzie, którzy doświadczają wysokiego poziomu stresu, są bardziej narażeni na rozwój chorób jelit, a także chorób zapalnych jelit jako dorośli.
Jednak dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na walkę ze stresem i poprawę funkcji jelit. Niektóre z tych technik to proste zmiany stylu życia, takie jak ograniczenie spożycia kofeiny, ćwiczenia skipienia, aktywność z ulubionym hobby przez co najmniej 30 minut dziennie oraz medytacja.
Stres definiuje się jako stan psychiczny lub emocjonalny, któremu często towarzyszy nerwowość, niepokój, napięcie i zmartwienie. Jest to naturalna reakcja organizmu na radzenie sobie z trudnymi lub groźnymi sytuacjami.
U niektórych osób stres może prowadzić do niezdrowego stylu życia, który może obejmować złe nawyki żywieniowe lub zmniejszoną higienę osobistą. Dla innych może to skutkować poważniejszymi konsekwencjami, takimi jak zaburzenia jelit i choroby przewlekłe.
Jednym ze sposobów na zmniejszenie poziomu stresu jest praktykowanie medytacji. Badanie 30 osób wykazało, że osoby, które medytowały regularnie przez osiem tygodni, miały obniżony poziom hormonów stresu we krwi już po czterech tygodniach. Warto więc rozpocząć pracę nad sobą, aby zniwelować stres i tym samym poprawić pracę jelit. Przeczytaj więcej o tym, jak radzić sobie ze stresem.