Stan podgorączkowy a stres

gorączka

Gorączka jest objawem wielu chorób i stanów. Ogólnie definiuje się go jako temperaturę 38°C i wyższą, chociaż różni się ona w zależności od położenia geograficznego i wieku osoby. Czy gorączka i stan podgorączkowy ma związek ze stresem?

Gorączka czym jest?

Naukowcy nie są pewni, jaki jest cel gorączki – ale może to być pomoc w walce z infekcją lub ochrona przed dalszymi infekcjami, z którymi możemy się zetknąć.

Gorączka to wzrost temperatury ciała. Normalna temperatura ludzkiego ciała waha się od 36 do 37 stopni Celsjusza. Wszystko wyższe niż to jest uważane za gorączkę. Ciało wytwarza ciepło w wyniku metabolizmu, więc nie powinno dziwić, że osoby z niższym tempem metabolizmu będą miały niższy próg gorączki niż osoby bardziej aktywne lub zaangażowane w pracę fizyczną.

Gorączka może być wynikiem wielu różnych czynników, takich jak infekcje wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze, zaburzenia autoimmunologiczne, nowotwory i inne choroby. Gorączka może być również wynikiem przyjmowania niektórych leków, takich jak ibuprofen, stosowanych w celu złagodzenia bólu.

Stan podgorączkowy

Gorączka jest ogólną oznaką infekcji. Gorączka zwykła może wynosić 38° Celsjusza, a jeśli wynosi mniej to możemy mówić o stanie przedgorączkowym lub stanie podgorączkowym.

Gorączka niskiego stopnia waha się od 37,1°C do 37,9°C. Medycy stwierdzają, że podgorączka może wystąpić w wyniku infekcji, takiej jak wirus grypy, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, infekcja dróg moczowych, a nawet opryszczka.

Objawy stanu przedgorączkowego są zwykle łagodniejsze niż te, które towarzyszyłyby bardzo wysokiej gorączce. Objawy te mogą obejmować:

  • Dreszcze lub uczucie drżenia

  • Zmęczenie lub senność

  • Ból głowy

  • Bóle mięśni

  • Przyspieszone tętno

  • Kaszel

  • Kichanie

  • i oczywiście gorączka

Gorączka niskiego stopnia inaczej stan podgorączkowy to gorączka, która trwa 3-4 dni i bierze swoją nazwę od sposobu jej pomiaru. Temperatura, która kwalifikuje się do stanu podgorączkowego to między 37,1 a 37,9 stopni.

Objawy gorączki

Gorączka to stan chorobowy, w którym temperatura ciała przekracza normalny zakres. Główną przyczyną gorączki jest podwyższenie temperatury ciała powyżej (38°C).

Oto niektóre objawy gorączki:

– Ciało jest gorące w dotyku: oddychanie może być trudne i trudno będzie znaleźć wygodną pozycję. Skóra może być również zaczerwieniona, sucha i ciepła. Możesz również czuć się niespokojny i odczuwać dreszcze lub dreszcze wraz ze wzrostem gorączki.

– Łagodna gorączka: objawy takie jak ból głowy, ból gardła lub biegunka mogą wskazywać, że masz łagodną gorączkę, czyli stan podgorączkowy, który zwykle trwa od 3 do 10 dni i może być spowodowana infekcjami wirusowymi, takimi jak grypa lub przeziębienie, zatrucie pokarmowe, infekcja ucha itp.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z objawów gorączki, ponieważ mogą one wskazywać na poważniejszy stan.

Niektóre objawy gorączki to: wysoka temperatura, dreszcze, trudności w oddychaniu i szybkie bicie serca. Gorączka często towarzyszy bólowi głowy i suchości w ustach. Czasami może powodować zawroty głowy lub nudności. Język osoby może być również czerwony lub biały bez żadnej powłoki.

Przyczyny gorączki

Gorączka jest objawem infekcji lub stanu zapalnego w organizmie. Może to wynikać z wielu różnych przyczyn, niektórych poważniejszych niż innych.

Istnieje wiele przyczyn gorączki, ale można je podzielić na cztery główne kategorie:

  1. infekcje (takie jak grypa),

  2. reakcje alergiczne (takie jak katar sienny),

  3. reakcje autoimmunologiczne (takie jak toczeń)

  4. choroby nowotworowe (takie jak białaczka).

Gorączka jest zwykle spowodowana infekcjami, ale są też inne przyczyny. Niektóre z nich obejmują reakcje alergiczne, reakcje autoimmunologiczne i stany nowotworowe.

Gorączka a stres

Badania wykazały, że osoby zestresowane są bardziej narażone na gorączkę po zarażeniu wirusem przeziębienia.

Osoby zestresowane mogą nie być w stanie też tak łatwo zwalczyć przeziębienia. Gorączka to reakcja obronna organizmu mająca na celu zabicie lub spowolnienie wzrostu wirusów lub bakterii.

Objawy gorączki i stresu obejmują podwyższenie temperatury ciała, lęk, bezsenność, ból głowy, niepokój i inne.

Wraz z rozwojem technologii w dzisiejszych czasach wiele osób często znajduje się w stresie, który kumuluje się z upływem czasu. Może to prowadzić do gorączki lub stanu podgorączkowego z powodu odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Jak leczyć gorączkę?

Gorączka to wzrost temperatury ciała, zwykle powyżej 38°. Gorączka jest oznaką, że organizm próbuje walczyć z chorobą lub infekcją. Niższe temperatury mogą wskazywać na stan podgorączkowy. Jak zwalczać gorączkę?

1. Pij dużo płynów, najlepiej wody.

2. Jedz zdrową żywność i pij wystarczającą ilość płynów, aby zapobiec odwodnieniu

3. Jeśli gorączka nie spadnie po 3 godzinach, skontaktuj się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia, aby uzyskać pomoc

Gorączka to naturalna odpowiedź immunologiczna na infekcję. Pomaga organizmowi zwalczyć infekcję.

Leczyć gorączkę odpoczywając, pijąc dużo płynów i zażywając paracetamol lub ibuprofen w celu złagodzenia bólu. Nie podawaj aspiryny dzieciom poniżej 18 roku życia bez konsultacji z lekarzem.

Jak zwalczać stres?

Stres jest normalną i nieuniknioną częścią życia. Może być wywołany przez klęski żywiołowe, relacje osobiste i twoją pracę. Kluczem do radzenia sobie ze stresem jest znalezienie równowagi między różnymi obszarami życia, która pomoże Ci osiągnąć zarówno cele krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Jak redukować stres w życiu codziennym? Poniżej kilka sposobów:

  • Uporządkuj swój harmonogram

  • Zarządzaj emocjami

  • Ćwicz codziennie

  • Utrzymuj zdrowe relacje

  • Zadbaj o odpowiedni sen

Stres to powszechny problem w dzisiejszym społeczeństwie. Ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem, aby nie przeszkadzał w twoim życiu.

Strategie łagodzenia stresu nie są uniwersalne. Nawet jeśli jesteś tą samą osobą, będziesz potrzebować różnych technik łagodzenia stresu w różnym czasie. W Internecie można znaleźć wiele sposobów na walkę ze stresem, ale wszystkie mają swoje wady i zalety. Metody łagodzenia stresu muszą być dostosowane do każdej osoby w oparciu o jej potrzeby i cele związane z dobrostanem.

Wpływ stresu na organizm

Stres to złożone zjawisko, które wpływa na organizm na wiele sposobów.

Niektóre ze skutków stresu u ludzi to: wzrost częstości akcji serca, częstości oddechów, ciśnienia krwi i napięcia mięśniowego. Nerwy powodują uwalnianie hormonów stresu do organizmu. Hormony te to wazopresyna, kortyzol, epinefryna i norepinefryna.

Krótkoterminowe skutki stresu są często nieprzyjemne, ale generalnie można je opanować z czasem lub za pomocą określonych metod radzenia sobie. Długofalowe konsekwencje mogą być poważniejsze i prowadzić do chorób przewlekłych związanych ze stresem, takich jak cukrzyca czy otyłość.

Stres to stan psychicznego i emocjonalnego napięcia lub napięcia, niepokoju i zmartwienia. Udowodniono, że przewlekły stres może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca i nadciśnienie.

Stresujące wydarzenia, które dzieją się w ciągu dnia, również mogą mieć wpływ na organizm. Stres może powodować wzrost ciśnienia krwi lub wzrost poziomu kortyzolu, co może powodować wiele poważnych schorzeń.

Organizm często wykazuje oznaki stresu poprzez reakcje fizjologiczne, takie jak napięcie mięśni, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom produkcji kortyzolu i zmiany poziomu apetytu.

Back to Top