Refleksologia a stopy – jak masować stopy, aby pozbyć się stresu?

masaż stóp

Refleksologia stóp to zabieg znany z medycyny Chińskiej. Nie bez powodu mówią tam, że stopy są drugim sercem naszego ciała. Nie jest to także zwyczajny masaż, lecz sztuka uzdrawiania poprzez stymulację refleksów. Refleksy zlokalizowane są w stopach, a według medycyny Chińskiej, każdemu z nich przypada jeden narząd. W naszej stopie takich zakończeń nerwowych mamy nawet około 7,2 tys. Taki zabieg może pomóc rozwiązać wiele naszych zdrowotnych problemów, poprzez ucisk odpowiednich receptorów, które wysyłają bodźce do mózgu . Więc czy poprzez refleksologie stopy jesteśmy w stanie pozbyć się stresu? Oczywiście, że tak!

Wypływ refleksologii stóp na stres

Podczas masażu, wchodzimy w stan głębokiego relaksu, a nasz organizm wycisza się. Dzieje się tak między innymi dlatego, że refleksologia wycisza buzujące w naszym organizmie hormony stresu, między innymi kortyzol.

Dodatkowo, zmniejszamy napięcie w stopach, lecz i w całym ciele co powoduje jednocześnie rozkurczenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu, więcej krwi i składników odżywczych trafia do naszych narządów i tkanek. Również oddech staje się wolniejszy, głębszy co także uspokaja nasz umysł.

Refleksologia umożliwia także równoważenie układu hormonalnego, który ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, lecz także ogólne zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Najważniejsze jednak jest to, że z takiego masażu wychodzimy zrelaksowani i pełni sił psychicznych.

Istnieją także szczególne wskazania do refleksologii, polecane przez psychologów oraz psychiatrów jako dodatkowy element leczenia chorób takich jak depresja, nerwica. Nie jest to oczywiście jedyna forma leczenia, a dodatek do terapii, który z pewnością pomoże. Jest to dowód na to, że refleksologia stóp, niesie ze sobą niesamowite korzyści zdrowotne, które mało kto docenia.

Refleksologia – jak masować stopy?

Taki masaż jesteśmy w stanie wykonać sobie sami, lub pomóc naszym bliskim. W redukcji stresu dzięki refleksologii, najważniejsza jest praca z paluchem, gdyż to tam znajdziemy refleksy mózgu oraz przysadki mózgowej.

Zacznij od uciskania i masowania dużego palca opuszkiem swojego kciuka. Kieruj się od czubka, ku dołowi. Później zrób to samo, lecz w lewą i prawą stronę. Wykonaj ten masaż zarówno z przodu jak i z tyłu palca, a po około 1 minucie, przejdź na następne palce.

Do masażu wykorzystaj także twardą piłeczkę. Podłóż ją pod przednią część stopy, przenieś na nogę pod którą masz piłeczkę ciężar ciała i powoli poruszaj stopą do przodu i do tyłu. Zatrzymaj się na chwilę w miejscu, w którym poczujesz największe spięcie.

Efekty masażu stóp

Takie ćwiczenia pobudzą receptory na stopach, stymulując prawidłową pracę narządu, powiązanym z danym receptorem. Może wiązać się to z uczuciem lekkiego bólu lub dyskomfortu, lecz efekty, które odczujesz po zabiegu wynagrodzą całe te cierpienie.

Od razu po masażu stóp odczujemy zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz przede wszystkim psychicznego. Będzie to uczucie błogiej ulgi, której tak wielu z nas pragnie. Wyciszenie i odprężenie to tylko dwa z wielu efektów refleksologii stóp.

Jak pogłębić efekt relaksacji i zmniejszonego stresu?

Sam masaż daje nam niesamowite efekty odczuwalne już po pierwszym zabiegu. Są jednak sposoby by pogłębić uczucie zniwelowania stresu. Dla lepszego pobudzenia receptorów, a także zmysłów, warto użyć olejku eterycznego, który zapewni jeszcze lepsze odprężenie po zabiegu. Możesz także podczas refleksologii włączyć swoją ulubioną wyciszającą muzykę, która również pozytywnie wpłynie na twój układ nerwowy.

Podsumowanie – czy warto masować stopy?

Refleksologia to zabiegi stosowane od tysięcy lat. Miejscem, w którym znajdziemy najwięcej receptorów, połączonych z mózgiem są stopy. Dzięki temu, refleksologia stóp jest tak skuteczna w łagodzeniu stresu. Poza tym, niesie dużo innych prozdrowotnych korzyści. Zabiegi wykonujmy sami w domu, lecz stwórzmy sobie klimat, który pozwoli prawdziwie nam się zrelaksować i wyciszyć myśli, buzujące po całym dniu w naszym umyśle. Efekty zauważymy już po pierwszym zabiegu, lecz to co najlepsze, dopiero przed nami.

Back to Top