Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważne schorzenie układu oddechowego, które w znacznym stopniu wpływa na codzienne funkcjonowanie chorego, mogąc również prowadzić do inwalidztwa i całkowitego uzależnienia się od pomocy innych. Wiele osób nie potrafi rozpoznać pierwszych objawów POChP, przez co późno zgłasza się do lekarza, gdy dolegliwości towarzyszące chorobie są już mocno nasilone. Na co warto zwrócić szczególną uwagę i czego nigdy nie należy bagatelizować? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Objawy POChP nie muszą pojawić się od razu
Specyfiką Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest to, że może się przez długi czas (nawet latami) rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy. Co więcej, część objawów może sugerować zupełnie inne dolegliwości zdrowotne, takie jak infekcja czy alergia.
Skutek jest taki, że chorzy bardzo często nie mają świadomości chorowania na POChP, a do lekarza zgłaszają się dopiero wtedy, gdy objawy uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie.
Pierwsze objawy POChP
Osoby chore na POChP zgłaszają charakterystyczne dolegliwości, które można zaobserwować szczególnie na początkowych etapach rozwoju choroby. Objawy te obejmują:
- Przewlekły kaszel– pojawiający się zarówno rano, wieczorem, jak i w ciągu dnia, niemający charakteru napadowego, co odróżnia go od kaszlu astmatycznego. Może się nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak dym tytoniowy, pyłki, kurz, zanieczyszczenie powietrza etc.
- Stopniowo narastająca duszność– początkowo pojawiająca się podczas wysiłku fizycznego, ale z czasem nasilająca się i prowadząca do trudności w oddychaniu nawet w fazie spoczynkowej.
- Obniżona tolerancja wysiłku– objawia się ograniczoną zdolnością do wykonywania codziennych czynności, które wcześniej nie stanowiły problemu, jak np. wejście po schodach bez zadyszki, posprzątanie mieszkania, umycie się, przyrządzenie posiłku etc.
- Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasem o ropnym charakterze.
Każdy z tych objawów może stanowić sygnał ostrzegawczy i wskazywać na konieczność wizyty u lekarza w celu dalszej diagnostyki.
Inne objawy towarzyszące POChP
W miarę rozwoju choroby lub w wyniku zaostrzeń wywołanych np. infekcjami lub zanieczyszczeniem powietrza, chory może zaobserwować u siebie dodatkowe objawy. Do tych najczęściej występujących zaliczymy utratę masy ciała, nasilenie się kaszlu i duszności oraz krwioplucie (ten objaw jest szczególnie niepokojący, ponieważ może wskazywać na inne poważne choroby układu oddechowego).).
Więcej o objawach POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.
Co robić w przypadku zauważenia u siebie takich objawów?
Wiele zależy tutaj od tego, czy osoba obserwująca u siebie objawy POChP znajduje się w grupie ryzyka tej choroby. Tworzą ją przede wszystkim osoby po 40. roku życia, które używają wyrobów tytoniowych lub są narażone na środowiskowe zanieczyszczenie powietrza (w tym bierne palenie, smog czy zanieczyszczenia występujące na specyficznych stanowiskach pracy – m.in. górnika, hutnika, metalurga, rolnika, pracownika budowlanego, sprzątaczki, mechanika samochodowego, fryzjera czy kosmetyczki).
To warto wiedzieć:
Na POChP choruje około 380 milionów ludzi, z czego około 2 milionów w Polsce. Chorobę częściej diagnozuje się u mężczyzn.
W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego. To lekarz POZ podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie pacjenta na szczegółową, pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej. W celu różnicowania POChP z innymi schorzeniami dającymi podobne objawy, przeprowadza się szereg badań, na czele ze spirometrią.
Leczenie POChP
W przypadku zdiagnozowania POChP, choremu zostanie zaproponowane specjalistyczne leczenie. Ma ono na celu złagodzenie nasilenia objawów i tym samym zyskanie szansy na uniknięcie inwalidztwa oraz zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.
Należy natomiast pamiętać, że POChP to choroba, której nie można wyleczyć, ponieważ powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych. Można jej zapobiegać i leczyć.
Na koniec dodajmy, że według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności, a liczba spowodowanych nią zgonów może wzrosnąć o ponad 30%.
Materiał partnera