Neuralgia międzyżebrowa a stres

ból w klatce piersiowej

W dzisiejszych czasach stres towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Wielu z nas skarży się na stres związany z miejscem pracy, ze szkołą lub z natłokiem obowiązków domowych. Nie ma jednego, złotego lekarstwa na stres: niekiedy wystarczy na chwilę odciąć się od czynnika stresującego, w innym przypadku pozbycie się nieprzyjemnych objawów nie będzie możliwe bez leków. Długotrwałe narażenie na stres może powodować szereg nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych skutków psychicznych lub fizycznych, taki jak chociażby neuralgia międzyżebrowa. Dowiedz się, czym jest to schorzenie, jak je rozpoznać i leczyć. 

Fizyczne objawy stresu – ból w klatce piersiowej

Do jednych z fizycznych objawów stresu należy ból w klatce piersiowej. Bardzo często jest on kojarzony z zawałem, chociaż nie zawsze musi to oznaczać. Długotrwały stres może doprowadzić do chorób serca i układów krążenia. Najczęściej jednak jest mniej niebezpieczny – ból w klatce piersiowej może być ściśle związany z procesem oddychania. Osoby narażone na długotrwały stres oddychają w specyficzny sposób – przez napięcie ciała robią to za pomocą klatki piersiowej, nie przepony. Wiąże się to z nienaturalnym obciążeniem mięśni, co później objawia się jako uciążliwy, kłujący ból. 

Nerwobóle w klatce piersiowej – jak je rozpoznać?

Kolejnym nieprzyjemnym rodzajem bólu w klatce piersiowej, który nie wiąże się bezpośrednio z zawałem, są nerwobóle. Objawiają się jako nagły, piekący ból, a niekiedy towarzyszy im mrowienie i chwilowy niedowład. Ból promieniuje od jednego lub kilku kręgów piersiowych i jest bardziej poziomy w górnych partiach klatki piersiowej oraz bardziej łukowaty w dolnych. Wiąże się on bezpośrednio z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych

Czym jest neuralgia?

Neuralgia międzyżebrowa jest określeniem nerwobólu. Jej objawy, chociaż podobne do zawału i bólu o podłożu stresowym, przebiegają w nieznacznie inny sposób. W przeciwieństwie do bólu serca, nerwobóle objawią się w całej piersi. Ból jest bardziej nagły i piekący niż w przypadku bólu o podłożu stresowym. Przyczynami neuralgii międzyżebrowej mogą być różne czynniki.

Przyczyny neuralgii międzyżebrowej

Do najbardziej popularnych należą: niedobór witaminy B, urazy, nacisk na nerwy wywołany obrzękami lub zmianami rakowymi, podrażnienie nerwów, zmiany w kręgosłupie, półpasiec, toczeń, osteoporoza lub niedoczynność tarczycy. 

Jak przeciwdziałać neuralgii międzyżebrowej?

Zazwyczaj nerwobóle ustępują samoistnie i nie wymagają leczenia. W przypadku, gdy dolegliwość powraca lub gdy jest wyjątkowo uciążliwa, leczenie jej polega na usunięciu przyczyny bólu. Wszystko zależy od podłoża neuralgii – jeżeli nerwobóle są w ostrej fazie, można je leczyć lekami zmniejszającymi napięcie mięśni. W przypadku wyjątkowo uciążliwego bólu, można sięgnąć po leki przeciwbólowe. Pomocne okazują się także ciepłe masaże. 

Co zrobić z nerwobólem w klatce piersiowej?

Dobrym rozwiązaniem w walce z nerwobólem w klatce piersiowej jest ziołolecznictwo. W przypadku stosowania tego sposobu, powinniśmy zacząć od zadbania o odpowiedni poziom witaminy B w organizmie. Zioła, które są najczęściej stosowane, to kora wierzby, czarny bez i rumianek szlachetny. Przed rozpoczęciem terapii zaleca się kontakt z lekarzem.

Back to Top