Nadciśnienie oczne a stres

okulista

Nadciśnienie oczne to stan, w którym ciśnienie wewnątrz oka jest zbyt wysokie. Stres może być jednym z czynników wpływających na ciśnienie w oku. Może prowadzić do szkodliwych zmian w naczyniach krwionośnych siatkówki, wrażliwej na światło tkanki tylnej części oka. Nadciśnienie oczne może być spowodowane różnymi problemami, ale może być również dziedziczne. Często wiąże się z nadciśnieniem i cukrzycą, ale nie zawsze. Dowiedz się, czym jest nadciśnienie oczne i jaki wpływ na nie ma stres.

Nadciśnienie oczne – czym jest?

Nadciśnienie oczne występuje, gdy ciśnienie śródgałkowe w oku jest podwyższone. Nazywa się to wysokim ciśnieniem w oku. Ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku może być na normalnym poziomie, ale wzrasta w nadciśnieniu ocznym. Im wyższe ciśnienie śródgałkowe, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś rozwinie przewlekłe schorzenia, takie jak jaskra i odwarstwienie siatkówki. Mogą również doświadczyć tymczasowej utraty wzroku lub niewyraźnego widzenia. Dzieje się tak, ponieważ wysokie ciśnienie na nerwie wzrokowym może wpływać na wzrok, a to wysokie ciśnienie krwi w połączeniu ze zwiększonymi płynami wewnątrzgałkowymi może uszkadzać naczynia krwionośne i prowadzić do krwawienia na siatkówce.

Nadciśnienie oczne to rodzaj wysokiego ciśnienia w oku. Nieleczone nadciśnienie oczne może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak jaskra i odwarstwienie siatkówki.

Nadciśnienie oczne to wzrost ciśnienia w oku z powodu wzrostu płynów wewnątrzgałkowych. Jest również znany jako wysokie ciśnienie w oku lub jaskra pierwotna otwartego kąta. Objawy mogą być różne, ale nieleczone mogą prowadzić nawet do ślepoty.

Nadciśnienie oczne – kogo najczęściej dotyka

Nadciśnienie w oku może wystąpić w każdym wieku, chociaż istnieją pewne grupy, które są bardziej podatne niż inne.

Nastolatkowie i młodzi dorośli to grupa wiekowa, w której występuje największe prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia ocznego, jest w wieku od 12 do 20 lat. Dzieje się tak, ponieważ w tych latach ich ciśnienie wewnątrzgałkowe (ciśnienie płynu wewnątrz oka) wzrasta o maksymalnie 10% co każde rok.

Kobiety, które niedawno rodziły lub są w ciąży, mają większe ryzyko rozwoju nadciśnienia w oku niż inne osoby. Dzieje się tak, ponieważ podczas ciąży hormony, takie jak estrogen i progesteron, zmieniają kształt naczyń krwionośnych w twoim ciele, co może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i zmian ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Nadciśnienie oczne często dotyczy to osób w wieku powyżej 60 lat. Dwukrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Nadciśnienie oczne a stres

Nadciśnienie oczne może być powiązane ze stresem. Pracownicy z nadciśnieniem ocznym mogą odczuwać nieostre widzenie, gdy są pod presją i gdy przebywają przed komputerem przez dłuższy czas. Osobom z nadciśnieniem ocznym zaleca się pracę na krótsze zmiany, unikanie długotrwałego kontaktu z komputerem oraz prowadzenie zdrowego trybu życia.

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do nadciśnienia ocznego. Na przykład, jeśli jesteś zestresowany lub masz reakcję alergiczną, twoje ciśnienie krwi wzrośnie, co może prowadzić do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej.

Nadciśnienie oczne to zaburzenie oka, które charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi wewnątrz oka z powodu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Może powodować poważne problemy ze wzrokiem.

Jedno z badań powiązało wzrost nadciśnienia ocznego z przedłużającymi się okresami stresujących wydarzeń, takich jak te spowodowane urazem lub depresją.

Leczenie nadciśnienia ocznego

Nadciśnienie oczne to choroba oczu, w której ciśnienie wzrasta ze względu na większy opór przepływu krwi przez tętnice. Zwiększone ciśnienie w oku może prowadzić do utraty wzroku i jaskry. Główną przyczyną nadciśnienia ocznego jest wysokie ciśnienie krwi, które często pozostaje niezauważone. Nadciśnienie oczne jest również częstsze u osób z cukrzycą, paleniem tytoniu, wysokim poziomem cholesterolu i przewlekłą chorobą nerek. Niektóre inne czynniki ryzyka obejmują otyłość i wiek powyżej 40 lat. Jak leczyć nadciśnienie oczne?

W większości przypadków ciśnienie w oku jest kontrolowane przez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej. W niektórych przypadkach może być również konieczne podanie leków hamujących wytwarzanie cieczy wodnistej. Istnieją różne opcje leczenia, które można zastosować w nadciśnieniu ocznym. Niektóre z tych zabiegów obejmują krople do oczu, leczenie laserowe i zabiegi chirurgiczne. Rodzaj leczenia będzie zależał od ciężkości stanu.

Jak zmniejszyć stres i poprawić ciśnienie oczne?

W dzisiejszym świecie stres stał się normą. Jest prawie niemożliwe, aby zostać przez niego nietkniętym. Aby żyć zdrowo, ważne jest, abyśmy nauczyli się zmniejszać stres i dzięki temu poprawiać ciśnienie w oku. Nasze oczy są bardzo wrażliwe na środowisko zewnętrzne, a na nasz umysł może wpływać wiele czynników, takich jak niepokój, zmęczenie i brak snu.

Aby poprawić ciśnienie w oku postaraj się spać 8 godzin w nocy, ćwiczyć przez 30 minut dziennie, medytować oraz jeść zdrową żywność. W ten sposób możemy niwelować napięcie nerwowe, co może pozytywnie wpłynąć na ciśnienie oczne.

Back to Top