Lęk przed ciążą, czyli tokofobia

test ciążowy

Tokofobia to lęk przed ciążą. Jest to skrajna forma niepokoju, która może utrudnić kobiecie zajście w ciążę. Kliniczną nazwą strachu przed ciążą jest tokofobia i szacuje się, że 2-5% kobiet na świecie cierpi na tę fobię. Z powodu tego zaburzenia kobieta może być zmuszona do życia przez całe życie bez doświadczania macierzyństwa. Czym jest tokofobia, jak ją zdiagnozować i leczyć?

Tokofobia, czyli strach przed zajściem w ciążę

Co to jest tokofobia? Tokofobia to strach przed zajściem w ciążę. Tokofobia to rodzaj fobii specyficznej – intensywny i irracjonalny lęk przed czymś konkretnym. Jest również uważany za zaburzenie lękowe, które charakteryzuje się nadmiernym zmartwieniem lub strachem, które powodują znaczne cierpienie w życiu. Ten lęk może dotyczyć również mężczyzn, którzy nie chcą mieć dzieci ze swoją partnerką, ponieważ obawiają się, że nie byliby w stanie odpowiednio ich utrzymać.

Kobiety, które cierpią na tę fobię, często martwią się o swoje bezpieczeństwo, mimo że ciąża stwarza bardzo małe ryzyko śmierci lub obrażeń. Niektóre kobiety martwią się bólem porodowym i porodowym, inne martwią się o to, jak trudna będzie opieka nad dzieckiem.

Tokofobia objawy

Tokofobia to lęk przed ciążą, który przybiera różne objawy, ale często jest to strach przed wystąpieniem objawów związanych z ciążą, bólów porodowych czy lęk przed późniejszym wychowywaniem dziecka.

Tokofobia nie jest zaliczana do zaburzeń zdrowia psychicznego, ale może wpływać na jakość życia kobiet w ciąży. Objawy te mogą przedstawiać się na wiele sposobów. Na przykład kobiety mogą obawiać się przyrostu masy ciała, tego, co jedzą lub piją, a nawet są w ciąży. Strach przed ciążą może również objawiać się fizycznymi sposobami, takimi jak przyspieszone tętno i podwyższone ciśnienie krwi.

Objawy zwykle związane z tokofobią obejmują nudności, wzdęcia i przyrost masy ciała. Jest to rodzaj zaburzenia lękowego o zdrowie, które można zdiagnozować jako formę zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego.

Leczenie tokofobii

Metody leczenia zależą od nasilenia i rodzaju tokofobii. Obejmują one terapię poznawczo-behawioralną (CBT), proste techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, wizualizacja lub medytacja, po leki, takie jak leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe.

Leczenie kobiet w ciąży z tokofobią zwykle polega na rozmowach, terapii i edukacji na temat porodu i rodzicielstwa. Mogą one obejmować stopniową terapię immersyjną, podczas której są stopniowo wystawiane na różne etapy ciąży, przy czym każdy etap jest bardziej intensywny niż ostatni etap; lub restrukturyzacja poznawcza

Tokofobia jest powszechnym lękiem u kobiet w ciąży i może być szkodliwa dla ich zdrowia psychicznego. Istnieje wiele sposobów leczenia tego schorzenia, takich jak budowanie odporności poprzez terapię ekspozycyjną i chociaż potrzeba wielu badań, istnieje nadzieja na ulgę.

Aby zwalczyć tokofobię, konieczne jest zrozumienie jej pierwotnej przyczyny. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego „Wielu ekspertów uważa, że irracjonalne lęki lub fobie rozwijają się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania i utrzymują się w wieku dorosłym”.

Tokofobia a płodność

Zaburzenia lękowe związane z perspektywą zajścia w ciążę może wywoływać u kobiety silny stres, który może doprowadzić do problemów z zajęciem w ciążę. Paradoksalnie bowiem wiele kobiet pragnie dziecka, ale jednocześnie panicznie boi się ciąży i porodu. Ta sytuacja powoduje silne nerwy, które mogą wpływać na płodność.

Back to Top