Czy warto skorzystać z psychoterapii przez Internet?

Jedną z najskuteczniejszych form pomocy psychologicznej jest psychoterapia. Spotkania z wykwalifikowanym specjalistą przynoszą długofalowe efekty. Dla cierpiącego na zaburzenia psychiczne terapeuta to często jedyna osoba, przed którą mogą się otworzyć i wyznać swoje prawdziwe uczucia, obawy, lęki. Wybuch pandemii zaburzył rytm większości sesji terapeutycznych. Świat przeniósł się do Internetu, a razem z nim również psychoterapia. Teraz znaczna część psychologów i terapeutów oferuje swoje usługi właśnie poprzez Internet. Czym jest psychoterapia online i czy warto z niej korzystać?

Rewolucja technologiczna

Rozwijająca się technologia daje wiele nowych możliwości. Za pomocą aplikacji i video czatów możemy rozmawiać z kimkolwiek, z każdego miejsca na Ziemi. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła rozwój tej formy kontaktu i niejako do niej zmusiła, ale można być pewnym, że znalazła swoich zwolenników. Spotkania online, jak i praca zdalna zostaną z nami na dłużej niż panująca zaraza.

Psychoterapia online – co to jest?

Psychoterapia jest formą rozmowy prowadzonej przez terapeutę z osobą zmagającą się z kryzysem zdrowia psychicznego. Pomaga jej przetrwać ten czas i złagodzić objawy zaburzeń psychicznych o różnym pochodzeniu. Zazwyczaj odbywa się w zaciszu gabinetu. Jednak ostatnio z powodzeniem jest prowadzona w formie zdalnej przez Internet. W dobie pandemii to doskonały sposób na podtrzymanie ciągłości udzielania wsparcia psychologicznego.

Dla kogo psychoterapia online?

Terapia psychologiczna online może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które ze względu na miejsce zamieszkania lub różne życiowe zobowiązania nie mogą sobie pozwolić na systematyczne wizyty w gabinecie psychologa. To świetna forma dla tych, którzy mieszkają w małej miejscowości i nie mają dostępu do psychologa lub terapeuty na miejscu. Wirtualna terapia sprawdzi się w przypadku osób mających pod stałą opieką dziecko lub osobę starszą lub są bardzo zapracowane, a zdalna forma terapii pozwala im zaoszczędzić czas na dojazdy. Dla wielu pacjentów jest to zwyczajnie wygodniejsze rozwiązanie, a możliwość odbywania jej bez wychodzenia z domu sprawia, że czują się bardziej swobodnie i komfortowo. Spotkanie online często dodaje więcej odwagi, pewności siebie i mniej onieśmiela.

  

Aplikacja Helping Hand – pomoc psychologiczna online

Trudności w terapii online

Eksperci wskazują na cały szereg zalet takich form spotkań z pacjentami. Nic jednak nie może być idealnym rozwiązaniem, stąd istnieje również kilka minusów na które zwracają oni uwagę. Wyzwaniem, przed którym stawiają zdalne formy terapii, może być stworzenie odpowiedniej struktury i warunków pracy sprzyjających skutecznej psychoterapii. Zdarza się, że pacjenci mają trudność w zapewnieniu sobie spokojnego i umożliwiającego koncentrację miejsca spotkania. Trudu dokładać mogą krzyczące za ścianą pociechy, dzwoniący domofon, niska jakość połączenia internetowego czy np. obawa, że bliskie osoby mogą słyszeć prowadzoną rozmowę.

Back to Top